Kategoria: ‘Zabytki’

Kraków dla każdego

Kraków dla każdego Kraków to zdecydowanie jedno z najbardziej znanych miast w Polsce, niektórzy wciąż nie mogą przestać ubolewać nad tym, że nie stanowi już stolicy naszego kraju. Faktycznie trudno o lepszą wizytówkę dla naszego państwa, bowiem wszystko, czego potrzeba do szczęścia można znaleźć właśnie w Krakowie. Od czego zacząć zwiedzanie, tego przepełnionego atrakcjami miejsca? Na pewno nikt nie przejdzie obojętnie obok zamku na Wawelu, który zaledwie dwa lata temu stał się miejscem bardzo kontrowersyjnym. A wszystko przez to, że obok zasłużonych wieszczy czy królów w podwawelskich kryptach spoczęły zwłoki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Od tamtego czasu wiele osób wybiera się na Wawel głównie po to, by zobaczyć ich nagrobki. Jednak nie zapominajmy o tym, że ten zamek znaczy o wiele więcej, że to jedno z ważniejszych miejsc w naszym kraju. Jeśli zatem mamy trochę czasu zdecydowanie powinniśmy poświęcić go na obejrzenie pełnych przepychu komnat i sal balowych. Przewodnicy na pewno bardzo chętnie opowiedzą nam bujne historie o czasach największej świetlności krakowskiego zamku. Będąc w byłej stolicy Polski nie sposób nie odwiedzić jednego z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Co roku tysiące studentów rekrutują na tę renomowaną uczelnię, jednak jest ona otwarta również dla przeciętnych zwiedzających, pragnących jedynie poznać architekturę i ducha tego niepowtarzalnego miejsca. Kraków wielu z nas kojarzy się również z sukiennicami, dlatego też wstąpmy tu na chwilę chociażby po to, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na krakowskiej starówce bez problemu będziemy mogli odnaleźć liczne kawiarnie i kawiarenki, w których przed laty tworzyli najwięksi pisarze naszego kraju, do których zaliczymy między innymi Juliana Tuwima. To w Krakowie mają swoją siedzibę jedne z najlepszych teatrów w Polsce, chociaż niestety w okresie wakacyjnym wiele z nich jest nieczynna to w sezonie zdecydowanie warto wybrać z bogatego repertuaru coś dla siebie.

Jedyna taka bitwa

Jedyna taka bitwa Bitwa pod Grunwaldem to jedna z najsłynniejszych walk, jakie rozegrały się na terenie naszego kraju. A że i nasze wojska miały zaszczyt w owej batalii zwyciężyć, nie dziwi, iż jej rocznica jest tak hucznie świętowana przez rodaków z całego kraju. Przygotowania do tej imprezy trwają niemal całym rokiem, a osoby, które tak chętnie uczestniczą w inscenizacji robią to pro bono, licząc tylko i wyłącznie na satysfakcję i dobrą zabawę. Każdy, kto choć raz miał okazję bawić w Grunwaldzie powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie jest to przedsięwzięcie i jak wielkiego wysiłku organizacyjnego wymaga. Sama inscenizacja głównej walki nie trwa długo, tysiące ludzi oglądają ją jednak z zapartym tchem. Dookoła rozbrzmiewają dźwięki Bogurodzicy, dziesiątki żołnierzy dosiada swoich dzielnych rumaków, a w oddali widać zajęty codziennymi sprawami lud. Jednak rocznica Bitwy pod Grunwaldem to nie tylko okazja do obejrzenia owej inscenizacji, ale również swego rodzaju spotkanie towarzyskie. Mieszkańcy z okolicznych miast i miasteczek tłumnie zjeżdżają do Grunwaldu, niektórzy z nich na ten czas osiedlają się w namiotach, a nawet przebierają w stroje charakterystyczne dla swoich średniowiecznych przodków. Na Grunwaldzkich polach można między innymi skosztować zwykłej pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Bardzo popularny jest również bigos oraz inne regionalne dania. Jeśli mamy ochotę, możemy zrobić sobie zdjęcie z rycerzem czy też nabyć kilka pamiątek w okolicznych sklepikach. Dla wielu to także okazja, by napić się ważonego na tę okoliczność piwa, potańczyć przy dźwiękach średniowiecznej muzyki czy też po prostu zatopić się w kilkunastotysięcznym tłumie i obejrzeć pieczołowicie przygotowaną inscenizację. Całość obchodów trwa przez cały weekend, dlatego też każdy kto ma czas powinien wybrać się do Grunwaldu, by choć raz w życiu wziąć udział w tym jakże ogromnym przedsięwzięciu.

Tatrzańskie wędrówki

Tatrzańskie wędrówki Nie sposób nie lubić górskich wędrówek, świeżego powietrza, zdobywania kolejnych szczytów i wspaniałej atmosfery panującej w Tatrach. Jeśli zatem mamy trochę czasu wyruszmy w polskie góry, nawet bez wcześniejszego planowania takiej podróży. Oferty zakwaterowania na pewno będą już na nas czekać, kiedy tylko wysiądziemy z pociągu. Wielu właścicieli pokoi do wynajęcia wychodzi bowiem naprzeciw swoim potencjalnym klientom i samodzielnie stara się nakłonić ich do wynajęcia pokoju. Jeśli będziemy wystarczająco wygadani to na pewno uda nam się wynegocjować mniejszy bądź większy rabat. Kiedy już znajdziemy zakwaterowanie bądź też osiądziemy w miejscu, które wcześniej zarezerwowaliśmy możemy pomyśleć o pierwszych wycieczkach. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji wędrować po górach nie powinny nadto się przemęczać. Dobrym pomysłem może okazać się piesza wędrówka do najpopularniejszego jeziora w Tatrach, jakim jest Morskie Oko. Trasa nie jest wprawdzie trudna, brak tutaj wielkich podejść czy łańcuchów do wspinaczki, niemniej jednak jest dość długa, dlatego też może wydawać się męcząca. Bardziej wytrwałe osoby mogą przejść się po kamieniach i okrążyć jezioro, które początkowo może wydawać się niewielkie, jednak suma summarum wcale nie jest takie małe. To doskonała okazja, żeby wykonać kilka pamiątkowych fotografii, którymi potem można podzielić się ze znajomymi. Nad Morskim Okiem znajduje się również schronisko, w którym można trochę odpocząć po pieszej wycieczce. W trakcie kolejnych dni naszego pobytu możemy wybrać nieco bardziej ambitne trasy i wyruszyć chociażby na Kasprowy Wierch czy Giewont- szczyt, który u wielu wzbudza odrobinę lęku. Kiedy już będziemy zbyt zmęczeni, by zdobywać kolejne szczyty możemy pokusić się o wykupienie wycieczki do Słowacji czy też Krakowa. W końcu nawet najbardziej wytrwali taternicy muszą kiedyś odpoczywać i zbierać siły na nowe wyzwania.

Skansen miniatur

Marzy ci się przejście piastowskim szlakiem, ale nie masz czasu na zwiedzanie całej Wielkopolski? Nic straconego, dzięki wspaniałemu pomysłowi w Pobiedziskach utworzony został skansen miniatur, na terenie którego mieszczą się najważniejsze zabytki Szlaku Piastowskiego. Można tu spokojnie prześledzić kolejne etapy tworzenia się naszego państwa. Jest to doskonałe miejsce do nauki historii, dlatego też wielu nauczycieli decyduje się na organizowanie wycieczek do tego miejsca. Poza tym również cudzoziemcy mogą dowiedzieć się czegoś więcej na temat początków naszego państwa. Wszystkie miniatury wykonane zostały w skali jeden do dwudziestu i stanowią wierną kopię swoich pierwowzorów, wzbudzając zachwyt u wszystkich odwiedzających. Na terenie skansenu możemy znaleźć między innymi Mysią Wieżę, znaną z opowieści o królu Popiele. Wiele zainteresowania wzbudza także makieta Biskupina, wspaniale zachowanej osady obronnej, stworzona z wielką pieczołowitością. Przechadzając się po tym muzeum na otwartym powietrzu możemy zwiedzić Katedrę w Gnieźnie czy też Kościół w Inowrocławiu. Biblioteka Raczyńskich oraz Pałac w Antoninie to kolejne wspaniałe osiągnięcia architektury prezentowane w skansenie. Możemy tu znaleźć również Poznańskie Krzyże, które w rzeczywistości mieszczą się na dobrze znanym, poznańskim placu Adama Mickiewicza i godnie upamiętniają ofiary czerwca 1956 roku. Warto poświęcić również chwilę na dokładne przyjrzenie się Operze Poznańskiej, przypominającej nieco klasyczne budowle rzymskie. Ten piękny budynek został wzniesiony na początku dwudziestego wieku zgodnie z projektem niemieckiego architekta. Wiatraki w Moraczewie czy Ruiny Zamku w Wenecji to kolejne pozycje, których nie można ominąć w czasie spaceru po skansenie. Skansen w Pobiedziskach nie jest wprawdzie jeszcze powszechnie znany w naszym kraju, niemniej jednak z roku na rok zyskuje sobie coraz więcej wiernych fanów.

Gdańska starówka

Gdańska starówka Gdańsk to miasto, które zdecydowanie może pochwalić się jedną z najpiękniejszych starówek w naszym kraju. Piękne, w większości odnowione kamieniczki, brukowane alejki i dziesiątki atrakcji to wszystko, co czeka turystów na Pomorzu. Na starówkę wchodzimy przez bramę, dostając się bezpośrednio na ulicę długą. Tuż przed jej przekroczeniem, za naszymi plecami rozciąga się muzeum bursztynu, które przyciąga turystów z całego kraju. Do jego głównych atrakcji należy możliwość wykonania własnego odlewu z bursztynu. Spacerując ulicą Długą wreszcie natkniemy się na trzymającego w dłoniach trójząb Neptuna, przez wiele osób uważanego za symbol Gdańska. Dookoła z kolei mieści się cała masa różnego rodzaju lokali, w których będziemy mogli pożywić się po spacerze, zjeść lody czy też napić się czegoś mocniejszego. Na końcu ulicy płynie Motława, przez którą można przedostać się do kilku strategicznych miejsc. Jeśli mamy ochotę na mały rejs możemy na przykład popłynąć sobie na Westerplatte, mieszczące się niecała godzinę drogi od starego miasta. To doskonała okazja dla wszystkich turystów, zwłaszcza że w drogę powrotną możemy wyruszyć za pomocą autobusu, który dowiezie nas do samego centrum. Na starym mieście możemy również zaopatrzyć się w pamiątkowe bursztyny, licznie sprzedawana przez tutejszych handlarzy. Jeśli do Gdańska wybierzemy się pod koniec lipca lub na początku sierpnia na pewno uda nam się trafić na słynny Jarmark Dominikański. To impreza bardzo hucznie obchodzona zwłaszcza przez kramikarzy, którzy wystawiają stragany z najrozmaitszymi przedmiotami. Na terenie starówki można znaleźć również jarmark ze starociami, który przyciąga wielu gapiów. Mieszkańcy miasta sprzedają tutaj między innymi stare, winylowe płyty, biżuterię, naczynia czy zastawę stołową. Warto przejść się wówczas małymi uliczkami, by poczuć atmosferę tego niesamowitego wydarzenia i być może zakupić sobie choćby drobną pamiątkę.