Kategoria: ‘Miasta’

Heineken Open’er Festival

Heineken Open’er Festival Kiedy rozpoczynają się wakacje wielu z nas ma ochotę na prawdziwą przygodę, co zatem uczynić by rozpocząć ten czas z przytupem? Odpowiedź jest prosta, należy skierować się na gdyńskie Babie Doły, gdzie co roku w pierwszy weekend lipca odbywa się Heineken Opener Festival. Kilka scen, mniej i bardziej znane zespoły muzyczne z całego świata, a także szereg innych atrakcji to nie lada gratka nie tylko dla fanów muzyki. Festiwal ten zyskał sobie szerokie grono fanów nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami. Świadczy o tym chociażby fakt, że na terenie imprezy można spotkać się z różnymi językami i kulturami. Niemniej jednak wszyscy przyjeżdżają tu w jednym celu- by dobrze się bawić i spędzić niezapomniane chwile ze znajomymi. Na terenie festiwalu znajduje się spore pole campingowe, dlatego też przybysze z odległych części kraju nie będą mieli zbyt wielkiego problemu ze znalezieniem dla siebie noclegu. Warto wspomnieć o tym, iż tegoroczny festiwal miał do zaoferowania fanom muzyki aż siedem scen, na których od godziny siedemnastej rozbrzmiewały różne dźwięki. Do największych gwiazd należały takie zespoły jak Justice czy Franz Ferdinanz. Niemniej jednak wiele osób z zaciekawieniem wysłuchało i tych mniej znanych pozycji, interesującą możliwością okazał się udział w przedstawieniu Anioły w Ameryce. Ta nowość na festiwalu stała się tak popularna, iż nie wszyscy chętni byli w stanie dostać się do namiotu. Poza tym zorganizowane zostały także pokazy mody, można było bawić się przy dźwiękach ulubionych piosenek na cichej dyskotece czy wsiąść na gigantyczne młyńskie koło. Wszystkie te atrakcje sprawiły, że pomimo nieciekawej pogody ludzie bawili się doskonale. Jedynym mankamentem jest fakt, że bilety są bardzo drogie i nie każdy może pozwolić sobie na ich nabycie. Za cztery dni zabawy trzeba było bowiem zapłacić aż trzysta siedemdziesiąt złotych, jednodniowy wstęp to koszt stu siedemdziesięciu złotych.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w stolicy naszego kraju jest jednym z najnowocześniejszych muzeów, dlatego też przyciąga tak wielu turystów. Od czasu otwarcia przez muzeum przewinęły się miliony turystów nie tylko z kraju, ale również zza granicy. Jest to niezwykle nowoczesna instytucja, wszędzie mamy do czynienia z nowinami technologicznymi, nawet jeśli poruszamy się bez przewodnika spokojnie sobie z nimi poradzimy. Korzystając z dotykowych ekranów możemy wyświetlać filmy, które przybliżą nam historię powstania. Interesującym wydaje się również fakt, iż na trasie zwiedzania porozwieszane są kartki z kalendarza, jeśli będziemy zbierać je dzień po dniu uzyskamy swego rodzaju kalendarium zdarzeń. Jest to doskonała pamiątka, dlatego każdy, nie tylko najmłodsi powinni wziąć udział w poszukiwaniach. Jeśli towarzyszy nam przewodnik na pewno opowie nam co nieco o tej możliwości i wskaże miejsca, w których mieszczą się kartki. Kiedy z kolei przemieszczamy się po muzeum samotnie powinniśmy pamiętać o tym, żeby dokładnie zaglądać we wszystkie zakamarki. Ze względu na to, iż tak wiele eksponatów przedstawionych jest w interaktywnej formie, muzeum może zaciekawić nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. Dla maluchów to doskonała lekcja historii, na którą niestety nie mogą liczyć w szkole. Warto wiedzieć również, iż muzeum organizuje lekcje dla dzieci i młodzieży zarówno ze szkół podstawowych jak i wyższych, trzeba jednak taką opcję wcześniej zarezerwować. Muzeum to nie tylko zamknięte mury, ale również park, otaczający budynek. Tutaj można posiedzieć na jednej z ławek i zadumać się na chwilę nad tą bądź co bądź smutną częścią historii naszego kraju. Do refleksji składania z pewnością także fakt, iż na murach wyryte są tysiące nazwisk osób, które niestety nie zdołały przetrwać powstańczych walk. W centrum owego muru mieści się z kolei dzwon upamiętniający dowódcę powstania.

Toruńskie pierniki

Toruńskie pierniki Nadwiślański Toruń to jedno z najbardziej znanych polskich miast, które słynie z dwóch rzeczy: Kopernika oraz pierników. Niektórzy wciąż zastanawiają się nad tym, czy Kopernik była kobietą, nikt już jednak nie podważa powszechnie znanej teorii heliocentrycznej. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości co do astronomicznych zagadnień to zdecydowanie powinniśmy udać się do planetarium, jednak z bardziej znanych miejsc w Toruniu. Jest to doskonała okazja na poszerzenie swojej wiedzy o wszechświecie, przy czym poziom owej wiedzy dostosowywany jest do wieku odwiedzających. Jeśli zatem wybieramy się w podróż z dziećmi nie będziemy musieli się obawiać, że będą one znudzone, czy też przedstawiane treści nie zdołają do nich dotrzeć. Będąc w Toruniu koniecznie trzeba również przespacerować się po starówce, która kryje w sobie wiele urokliwych miejsc. Nie sposób również przejść obojętnie obok fabryki piernika, która jest chyba najbardziej znaną fabryką słodyczy w Polsce. Warto wiedzieć, iż każdy może przyjrzeć się procesowi tworzenia pierników, wytwórnia jest bowiem otwarta dla zwiedzających. Co więcej, jej główną atrakcją jest fakt, iż każdy może zrobić sobie swój piernik, jeśli tylko ma na to ochotę. W wolnym czasie możemy pokusić się także o zwiedzenie ruin zamku krzyżackiego czy też neogotyckich kościołów. Wprawdzie wiele osób uważa chodzenie po kościołach za mijające się z wakacyjnymi celami, jednak tak naprawdę kilkaset lat temu to w budowle sakralne inwestowano największe sumy. Kościoły, często dobrze zachowane bądź też poddane konserwacji doskonale oddają ducha minionych czasów. Z tego też względu powinny stanowić obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania, nawet jeśli sami nie jesteśmy zbyt uduchowieni. Warto wspomnieć również o tym, że w Toruniu mieści się także wiele kawiarenek i pubów, w których możemy znaleźć odpoczynek i rozrywkę po całodziennym, bądź co bądź męczącym oglądaniu miasta.

Trójmiasto nocą

Trójmiasto nocą Kiedy młodzi ludzie wybierają się na wakacje, bardzo często nastawiają się na to, że za dnia będą zwiedzać czy też wylegiwać się na plaży, w nocy zaś korzystać z innego rodzaju rozrywek. Ci, którzy w tym celu przyjeżdżają do Trójmiasta na pewno nie będą żałować swojej decyzji. Wystarczy udać się wieczorem na gdańską starówkę, by móc przekonać się o tym, że to miejsce tętni życiem także nocą. Dookoła rozbrzmiewają dźwięki muzyki, uliczni grajkowie wciąż próbują zebrać nieco grosza, jednocześnie ciesząc uszy przechodniów swoją grą. Liczne restauracje, puby i kawiarnie wciąż czekają na swoich gości, a nad całością czuwa Neptun, nieprzerwanie trzymając w rękach trójząb. Doskonałym pomysłem może okazać się spacer na Górę Gradową, znajdującą się nieopodal starówki, bowiem rozciąga się z niej niesamowity widok na całe miasto. Jeśli mamy trochę więcej czasu warto wstąpić do jednej z łodzi, zacumowanych nad Motławą. W takich statkach bardzo często śpiewane są szanty, a dodatkowo można napić się piwa czy też innych trunków. Będąc w Trójmieście nie sposób nie wybrać się do Sopotu, zwłaszcza jeśli mamy ochotę na zabawę do białego rana. Sopockie kluby wprawdzie nie należą do najtańszych, niemniej jednak zabawa w nich jest jak najbardziej przednia, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy wszędzie bawi się mnóstwo zagranicznych turystów. Poza tym codziennie na sopockim molo wyświetlane są filmy w ramach tak zwanego kina letniego. Warto wiedzieć, iż organizatorzy gwarantują widzom najnowsze pozycje filmowe, dlatego też każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie zupełnie za darmo. Zabawy nocą można poszukiwać również w Gdyni, chociaż przez wielu nie jest ona tak ceniona jak Sopot. Niemniej jednak i tu znajdziemy liczne, urokliwe bary i kawiarenki, w których miło spędzimy wieczór. Poza tym od czasu do czasu na Skwerze Kościuszki pobrzmiewają dźwięki najróżniejszych koncertów, przyciągające uwagę turystów.