Kategoria: ‘Historycznie’

Kraków dla każdego

Kraków dla każdego Kraków to zdecydowanie jedno z najbardziej znanych miast w Polsce, niektórzy wciąż nie mogą przestać ubolewać nad tym, że nie stanowi już stolicy naszego kraju. Faktycznie trudno o lepszą wizytówkę dla naszego państwa, bowiem wszystko, czego potrzeba do szczęścia można znaleźć właśnie w Krakowie. Od czego zacząć zwiedzanie, tego przepełnionego atrakcjami miejsca? Na pewno nikt nie przejdzie obojętnie obok zamku na Wawelu, który zaledwie dwa lata temu stał się miejscem bardzo kontrowersyjnym. A wszystko przez to, że obok zasłużonych wieszczy czy królów w podwawelskich kryptach spoczęły zwłoki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Od tamtego czasu wiele osób wybiera się na Wawel głównie po to, by zobaczyć ich nagrobki. Jednak nie zapominajmy o tym, że ten zamek znaczy o wiele więcej, że to jedno z ważniejszych miejsc w naszym kraju. Jeśli zatem mamy trochę czasu zdecydowanie powinniśmy poświęcić go na obejrzenie pełnych przepychu komnat i sal balowych. Przewodnicy na pewno bardzo chętnie opowiedzą nam bujne historie o czasach największej świetlności krakowskiego zamku. Będąc w byłej stolicy Polski nie sposób nie odwiedzić jednego z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Co roku tysiące studentów rekrutują na tę renomowaną uczelnię, jednak jest ona otwarta również dla przeciętnych zwiedzających, pragnących jedynie poznać architekturę i ducha tego niepowtarzalnego miejsca. Kraków wielu z nas kojarzy się również z sukiennicami, dlatego też wstąpmy tu na chwilę chociażby po to, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na krakowskiej starówce bez problemu będziemy mogli odnaleźć liczne kawiarnie i kawiarenki, w których przed laty tworzyli najwięksi pisarze naszego kraju, do których zaliczymy między innymi Juliana Tuwima. To w Krakowie mają swoją siedzibę jedne z najlepszych teatrów w Polsce, chociaż niestety w okresie wakacyjnym wiele z nich jest nieczynna to w sezonie zdecydowanie warto wybrać z bogatego repertuaru coś dla siebie.

A może Mazury?

A może Mazury? Lato to doskonała okazja by spędzić trochę czasu na łonie natury, a gdzie indziej można zakosztować pięknych lasów i lśniących w blasku słońca jezior jak nie na Mazurach? Ta kraina geograficzna od lat cieszy się ogromną popularnością, nic w tym dziwnego, w końcu raz w roku każdemu marzy się mała ucieczka od zgiełku miast i codziennej gonitwy za wszystkim. Lato na Mazurach można spędzić na wiele sposób, tylko od naszych upodobań zależeć będzie, co będziemy robić. Jeśli pragniemy tylko i wyłącznie błogiego lenistwa to zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na pobyt w Mikołajkach. Jest to miejsce, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na piękny kurort ze znakomitymi basenami. Tu można świetnie się bawić, nie wychylając nosa poza hotelowe mury. Jeśli jednak wolimy być nieco bliżej natury, zawsze możemy wynająć drewnianą chatkę nad jednym z licznych jezior. Mieszkanie na skraju lasu, piesze wędrówki, zabawa w jeziorze i wieczorne ogniska to tylko niektóre z atrakcji, których na pewno nam nie zabraknie. Poza tym warto również pomyśleć o rejsach po Mazurskich jeziorach. Jeśli wypożyczenie łódki jest w naszym zasięgu to zdecydowanie nie powinniśmy wahać się ani chwili. Śniardwy czy Mamry to tylko nieliczne z jezior, na które możemy się zapuścić. Dryfując na cichych wodach możemy nie tylko obcować z naturą, ale także doskonale się bawić, zarówno na pokładzie jak i po zawinięciu do kolejnych portów. Taka wyprawa z pewnością spodoba się nie tylko dorosłym, ale również i dzieciom, choć czasami mogą być one nieco uciążliwymi podróżnikami. Na Mazurach można również korzystać z innych wodnych atrakcji takich jak spływy kajakowe czy jazda na rowerach wodnych. Na wielu plażach organizowane są koncerty czy zawody w siatkówkę. Niestety jednak w ostatnich latach pogoda nie bardzo dopisuje wczasowiczom i trudno znaleźć termin, w którym będziemy mogli spokojnie i słonecznie wypoczywać.

Lekcja historii nie dla każdego

Lekcja historii nie dla każdego Oświęcim to miasto, które do dziś dnia większości Polaków kojarzy się wyłącznie z nazistowskim obozem zagłady. Nic w tym dziwnego, w końcu echa tamtych czasów zdają się pobrzmiewać do dziś, o czym świadczy to, jak silne emocje wywołują jakiekolwiek wzmianki na temat tego miejsca. Każdy, kto miał okazję zwiedzać były obóz koncentracyjny z pewnością zgodzi się z opinię, iż jest to miejsce, które chcąc nie chcąc budzi w człowieku pewną grozę. Wprawdzie obecnie to już tylko muzeum, to miejsce pracy dla dziesiątek ludzi, to miejsce odwiedzane przez turystów. Tak naprawdę jednak nie sposób przejść obok niego obojętnie, nie sposób wyłączyć emocje, kiedy patrzy się na wszystkie zgromadzone tam eksponaty. Wielkie gabloty wypełnione po brzegi okularami czy brutalnie zgolonymi włosami sprawiają, iż zdajemy sobie sprawę z tego, na jak wielką skalę działało owo zjawisko. Poza tym za tysiącami liczb zasłyszanych gdzieś na lekcjach historii możemy wreszcie zobaczyć człowieka, który tak jak my miał swoje wzloty i upadki oraz nadzieje na przyszłość. Opowieści przewodników sprawiają, że oczyma wyobraźni możemy ujrzeć to, co działo się niegdyś w tym miejscu. Nie jest to łatwe przeżycie, zwłaszcza dla osób, które pamiętają tamte czasy. Niemniej jednak zdaniem wielu z nich, obóz po latach nie wywiera takich emocji jak przy pierwszej czy drugiej wizycie. Złe wspomnienia, choć niemożliwe do wymazania zostały zastąpione dziesiątkami nowych, lepszych. Niemniej jednak osoby, które straciły tu siostrę, matkę czy brata nigdy nie będą mogły przejść obojętnie wobec tych przesiąkniętych złem miejsc. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest to miejsce, w które należy wybierać się z dziećmi. Decyzja w tym względzie powinna zostać podjęta indywidualnie, niemniej jednak jeśli dziecko interesuje się historią zawsze warto dzielić się z nim takimi miejscami, w końcu to do rodziców należy przekazywanie pewnych smutnych faktów z naszej historii.

Skansen w Olsztynku

Skansen w Olsztynku Jedną z największych atrakcji Warmii i Mazur jest bez wątpienia mieszczący się w Olsztynku skansen. To urokliwe miejsce stanowi swego rodzaju miasteczko samo w sobie, które jak się zdaje mogłoby nagle po prostu ożyć i powrócić do życia. Faktycznie jednak wszystkie, znajdujące się tu budynki zostały zgromadzone z różnych części Polski. Dzięki temu nie tylko nie są one niszczone, ale również, a może przede wszystkim poddaje się je konserwacji. Poza tym spacer po skansenie to nie tylko świetna rozrywka, ale także mała lekcja na temat minionych czasów. Obecnie nasze myślenie jest tak mocno zakorzenione w nowoczesnych technologiach, bez których nie wyobrażamy sobie życia, że czasami ciężko jest na uzmysłowić sobie, że jeszcze nie tak dawno temu codzienna egzystencja wyglądała zupełnie inaczej. Już na samym początku zwiedzania mamy okazję wejść do niewielkiego kościółka, w którym wydzielano miejsca w zależności od zajmowanego stanowiska. Dziś, wydaje się to nie do pomyślenia, kiedyś stanowiło zupełnie normalny proces. Kościół był bowiem bardzo ważnym ośrodkiem życia nie tylko sakralnego, ale również publicznego, to tutaj ogłaszane zostały najświeższe wiadomości ważne dla wszystkich mieszkańców wsi czy miasteczka. Bardzo ciekawym punktem zwiedzania jest również możliwość oglądania domostw z ich kompletnym wyposażeniem. Znajdziemy tu nie tylko meble, ale również naczynia, serwety czy sprzęt codziennego użytku, w niektórych domach znajdują się również stare fotografie ich mieszkańców. Zainteresowanie wzbudza także szkoła, która w niczym nie przypomina tej, do której sami uczęszczaliśmy. Na terenie skansenu możemy znaleźć również zagrody dla zwierząt, ciekawostką może być fakt, iż niegdyś na parterze przetrzymywano cały zwierzęcy przybytek, a na górze normalnie mieszkała cała rodzina. Przy wyjściu ze skansenu warto zakupić drobne pamiątki takie jak gliniane naczynka czy dzwoneczki.

Wilczy szaniec

Wilczy szaniec Fani historii, a szczególnie tej związanej z drugą wojną światową zdecydowanie powinni wybrać się do Wilczego szańca. Jest to jeden z najlepiej zachowanych bunkrów nazistowskich na teleranie naszego kraju. Wprawdzie tuż po wycofaniu się wojsk niemieckich z tego terytorium został wysadzony w powietrze, niemniej jednak ze względu na znaczną solidność większości budynków, wiele z nich zostało zachowanych do dziś w całkiem niezłej formie. Jak utrzymują oprowadzający po okolicy przewodnicy, miejsce to byłoby o wiele ciekawsze gdyby nie fakt, iż okoliczna ludność tuż po wojnie bardzo szybko wyniosła stąd wszystko, co tylko przedstawiało jakąkolwiek wartość lub najzwyczajniej w świecie nadawało się do oddania na złom. Mimo tego, zwiedzanie bunkrów i tak jest bardzo ciekawe, pod warunkiem że prowadzi nas ktoś, kto jest w stanie przybliżyć nam ich historię. Samotne zwiedzanie takich miejsc jest bowiem nieco pozbawione sensu, zwłaszcza w przypadku osób, które niewiele wiedzą o tamtych czasach. Warto wspomnieć również o tym, iż choć wchodzenie do wnętrza bunkrów jest surowo zabronione, ponieważ większość budynków grozi zawaleniem to miejscowi przewodnicy zezwalają na zaglądanie do środka niektórych budowli. Wprawdzie wiąże się to z pewnym ryzykiem, niemniej nie jest znów aż tak niebezpiecznie, by całkowicie się tego wystrzegać. O tym, jak ważne miejsce w wojennej historii zajmował wilczy szaniec świadczy chociażby fakt, iż Hitler spędził w nim całkiem sporo czasu. To tutaj miał miejsce słynny zamach na niemieckiego wodza, dokonany w roku 1944. Tutaj także wizytę Hitlerowi składał Mussolini, tu odbywało się wiele ważnych narad i zgromadzeń. Nie dziwi zatem, iż tak wiele osób chętnie odwiedza pozostałości po tym, co niegdyś było siedzibą tak wielkiego zła. Wprawdzie wyprawa w okolice Kętrzyna tylko po to, by zwiedzić wilczy szaniec wielu osobom może wydawać się mało atrakcyjna, niemniej jednak jeśli już przebywamy w tej okolicy wielką stratą byłoby pominięcie tego miejsca na mapie wycieczki.