Archiwum: Sierpień, 2014

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce to jeden z najbardziej popularnych zabytków na terenie naszego kraju, co roku odwiedzana jest przez setki tysięcy turystów nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Co takiego przyciąga ludzi w to, jakby się zdawało całkiem zwyczajne miejsce? Kopalnia czynnie działała już od trzynastego wieku i choć może wydawać się to nieco nieprawdopodobne wydobycie surowca prowadzono aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Już wtedy kopania znajdowała się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz stanowiła jeden z najbardziej cenionych zabytków przez naszych rodaków. Jeśli mamy ochotę odwiedzić nieczynną już kopalnię niestety przyjdzie nam za tę przyjemność słono zapłacić. Ceny biletów wstępu nie zniechęcają jednak turystów, świadczy o tym chociażby fakt, że w Wieliczce co roku bywa ponad półtora miliona gości. Interesującym może wydawać się fakt, iż kopalnię wykorzystywano do celów turystycznych już od osiemnastego wieku. Wtedy to wytyczono blisko trzykilometrową trasę, którą przez dwie godziny przechadzają się spragnieni nowych wrażeń turyści. W czasie zwiedzania można przejść przez dwadzieścia komór, spośród których każda charakteryzują się nieco odmiennymi cechami. Interesującym miejscem, pokazującym jednocześnie jedną z największych postaci w polskiej historii jest Komora Mikołaja Kopernika, która powstała w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma. Wielu fanów ma także podszybie Kunegunda, w którym można zaobserwować liczne stalaktyty i stalagmity. Mieszczą się tu także zabawne figury krasnoludków, przedstawiające górników w trakcie pracy. Swoistą świątynią można nazwać kaplice świętej Kingi, w której co roku modlą się tysiące zwiedzających. Jest to piękne, uduchowione miejsce, w którym wielu z nas prosiło o łaski w różnych dziedzinach swojego życia. Warto wiedzieć, że w tej komorze powstały przepiękne płaskorzeźby, które obrazują wydarzenia rozgrywające się w Nowym Testamencie.

Trójmiasto nocą

Trójmiasto nocą Kiedy młodzi ludzie wybierają się na wakacje, bardzo często nastawiają się na to, że za dnia będą zwiedzać czy też wylegiwać się na plaży, w nocy zaś korzystać z innego rodzaju rozrywek. Ci, którzy w tym celu przyjeżdżają do Trójmiasta na pewno nie będą żałować swojej decyzji. Wystarczy udać się wieczorem na gdańską starówkę, by móc przekonać się o tym, że to miejsce tętni życiem także nocą. Dookoła rozbrzmiewają dźwięki muzyki, uliczni grajkowie wciąż próbują zebrać nieco grosza, jednocześnie ciesząc uszy przechodniów swoją grą. Liczne restauracje, puby i kawiarnie wciąż czekają na swoich gości, a nad całością czuwa Neptun, nieprzerwanie trzymając w rękach trójząb. Doskonałym pomysłem może okazać się spacer na Górę Gradową, znajdującą się nieopodal starówki, bowiem rozciąga się z niej niesamowity widok na całe miasto. Jeśli mamy trochę więcej czasu warto wstąpić do jednej z łodzi, zacumowanych nad Motławą. W takich statkach bardzo często śpiewane są szanty, a dodatkowo można napić się piwa czy też innych trunków. Będąc w Trójmieście nie sposób nie wybrać się do Sopotu, zwłaszcza jeśli mamy ochotę na zabawę do białego rana. Sopockie kluby wprawdzie nie należą do najtańszych, niemniej jednak zabawa w nich jest jak najbardziej przednia, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy wszędzie bawi się mnóstwo zagranicznych turystów. Poza tym codziennie na sopockim molo wyświetlane są filmy w ramach tak zwanego kina letniego. Warto wiedzieć, iż organizatorzy gwarantują widzom najnowsze pozycje filmowe, dlatego też każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie zupełnie za darmo. Zabawy nocą można poszukiwać również w Gdyni, chociaż przez wielu nie jest ona tak ceniona jak Sopot. Niemniej jednak i tu znajdziemy liczne, urokliwe bary i kawiarenki, w których miło spędzimy wieczór. Poza tym od czasu do czasu na Skwerze Kościuszki pobrzmiewają dźwięki najróżniejszych koncertów, przyciągające uwagę turystów.

A może na stadion?

A może na stadion? EURO 2012 z pewnością przyniosło Polsce znaczną popularność, jednak kiedy mecze się zakończyły piękne, nowoczesne stadiony zaczęły zionąć pustką. Czy jednak na pewno właśnie tak musi pozostać? Oczywiście planowane są różnego rodzaju imprezy zarówno te sportowe, jak i te które ze sportem niewiele mają wspólnego. Być może jednak warto odwiedzić stadion nawet wtedy, gdy nic się na nim nie dzieje. Wszystkie stadiony, zarówno narodowy w Warszawie, jak i te w Gdańsku i Poznaniu są udostępniane dla turystów, ciekawych tego jak owe obiekty prezentują się od wewnątrz. Za możliwość przechadzania się po trybunach konieczne jest uiszczenie niewielkiego opłaty, która dla przykładu w Gdańsku wynosi jedyne dziesięć złotych. W cenie mamy czterdziesto pięciominutową wycieczkę wraz z przewodnikiem, który przybliży nam historię oraz funkcję obiektu, a jednocześnie pokażę trasę, którą szybko i sprawnie będziemy mogli zwiedzieć cały obiekt. Wprawdzie zwiedzanie stadionów w Polsce nie jest jeszcze tak popularne jak za granicą, gdzie ulubione zespoły cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zapewne wynika to po pierwsze z faktu, że akie obiekty to całkowita nowość na naszym terenie i nigdy wcześniej nikomu nie przyszłoby do głowy, by zwiedzać stadiony, gdy nie rozgrywają się na nich żadne mecze. Po drugie niestety w naszym kraju nie ma sławnych na całą Europę czy świat drużyn, które przyciągałyby swoich kibiców, rządnych obcować z każdą przestrzenią, kojarzącą się z ulubionymi sportowcami. Wprawdzie i w naszym kraju szaleństwo towarzyszące mistrzostwom Europy powoli opada, niemniej jednak warto skorzystać z okazji i udać się na stadion, nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami piłki. Te nowoczesne obiekty to także swego rodzaju osiągnięcie z dziedziny architektury. Poza tym niecodziennie w naszym kraju powstają budowle na skale światową, a stadiony piłkarskie zdecydowanie można do nich zaliczyć.

Śladami UNESCO

Śladami UNESCO W naszym kraju nie brakuje pięknych, wartościowych zabytków, o czym świadczy fakt, iż tak wiele z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wprawdzie wielu z nas wolałoby zwiedzać Luwr czy Koloseum zamiast kopalni soli w Wieliczce, jednak i do naszego kraju przybywają tłumy, by cieszyć oczy naszymi skarbami. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że aż trzynaście obiektów z polskich terenów zostało wpisanych na tę listę. Najwcześniej docenione zostało krakowskie stare miasto oraz kopalnia soli w Wieliczce. Nietrudno się dziwić, w końcu Kraków niemalże od zawsze uważany był za kulturalną stolicę naszego kraju, a kopalnia soli już dziesiątki lat temu zyskała sobie grono wiernych fanów za równo w granicach naszego kraju jak i poza nimi. Oczywistym wyborem wydaje się być także mieszczący się w Oświęcimiu nazistowski obóz zagłady, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Wiele osób ubolewa jednak, iż właśnie takie nad wyraz smutne miejsce stało się wizytówką naszego kraju. Warto wspomnieć również o tym, iż bardzo cenione są kompleksy staromiejskie, znajdujące się w wielu polskich miastach. Do tych szczególnie wyróżnionych zaliczymy starówkę warszawską oraz zamojską jak również zespół staromiejski słynącego z pierników Torunia. Wśród wyróżnionych miejsc nie mogło oczywiście zabraknąć doskonale zachowanego i cenionego przez wielu zamku krzyżackiego w Malborku. Mieszczący się na Pomorzu zamek stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych, na dodatek pomimo upływu lat wciąż doskonale się prezentuje. Co roku, w rocznicę oblężenia Malborka odbywa się inscenizacja pod murami zamku, będąca swego rodzaju przedłużeniem obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Niestety jeśli chodzi o malborskie oblężenie nie mamy już czego świętować, ale taka inscenizacja to wspaniała i niepowtarzalna okazja do zabawy i nauki chociaż odrobiny polskiej historii.

Poznańskie koziołki

Poznańskie koziołki Stolica Wielkopolski to jedno z najbardziej znanych polskich miast, na tę pozycję pracowało sobie przez lata, bo obok popularności może pochwalić się ogromną liczbą mieszkańców oraz… wiekiem. Jedno z najstarszych polskich miast wita wszelkich gości bardzo chętnie, o czym przekonali się kibice przybywający tu na tegoroczne mistrzostwa europy w piłce nożnej. To, co urzeka w Poznaniu to piękna starówka z doskonale zachowanymi kamieniczkami, kościołami oraz obecnie odnawianym zamkiem. Jeśli mamy czas możemy zrobić sobie zdjęcie pod ratuszem czy też na tle pręgierza. Warto pamiętać o tym, iż każdego dnia w samo południe do życia powoływane są słynne, poznańskie koziołki, które wynurzają się z okienka poznańskiego ratusza. Aby obejrzeć ten krótki spektakl nie można się spóźnić, w przeciwnym razie na największą atrakcję wielkopolski będziemy musieli czekać aż do następnego dnia. W upalny dzień warto odpocząć nad sztucznym zbiornikiem wodnym, bardzo popularnym wśród mieszkańców Poznania. Każdy letnik chętnie poleży na plaży nad jeziorem, a dzięki wycieczce na poznańską Maltę będzie to możliwe. Wprawdzie znajdująca się tam plaża nie należy do najpiękniejszych, bowiem w przewarzającej części porośnięta jest trawą. Brakuje tu nadmorskiego piasku, niemniej jednak w ciepłe, słoneczne dni zdaje się to nikomu nie przeszkadzać. Poza tym warto wspomnieć o tym, iż w tej okolicy zwłaszcza latem organizowane są koncerty gwiazd nie tylko z polski, ale również z całego świata. Będąc w Poznaniu trzeba koniecznie odwiedzić także palmiarnię, która zaliczana jest do największych takich obiektów w Europie. Przechadzając się uliczkami można poczuć atmosferę prawdziwych tropików, nawet w środku zimy. Dookoła otacza nas zieleń, między konarami pomykają kolorowe, rajskie kury, a w niektórych pomieszczeniach możemy również natknąć się na inne zwierzątka takie jak chociażby papugi, rybki akwariowe czy żółwie.